LT1506IR-SYNC#TRPBF
ZhongHao Industry Limited
Contact Now
LT1506IR-SYNC#TRPBF
  • 1
Product Category : Switching Voltage Regulators
Synchronous Rectifier : No
Mounting Type : Surface Mount
Output Configuration : Positive
Manufacturer : Linear Technology/Analog Devices
Minimum Quantity : 750
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Min) : 4V
Function : Step-Down
Topology : Buck
Supplier Device Package : D2PAK-7
Part Status : Active
Packaging : Tape & Reel (TR)
Voltage - Output (Max) : 13.95V
Number of Outputs : 1
Output Type : Adjustable
Current - Output : 4.5A
Frequency - Switching : 500kHz
Voltage - Output (Min/Fixed) : 2.42V
Package / Case : TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Voltage - Input (Max) : 15V
Series : -
Description : IC REG BUCK ADJ 4.5A D2PAK